Karnabahar Kızartması Tarifi

Sebze Tarifleri

Olmazsa Olmaz : Karnabahar Kızartması Tarifi

Karnabahar Kızartması Tarifi

Etli çiçekleri ve öbek öbek görüntüsüyle en sevilen kış sebzelerinden olan karnabahardan yapılacak en güzel ve pratik tariflerin başında karnabahar kızartması geliyor.Yumurta, süt, un ve tuzdan oluşan kızartma harcına batırılan haşlanmış karnabaharlar zeytin yağında kızartıldıktan sonra arzuya göre yoğurt sosuyla servis ediliyor.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Kendi aranızda karnıbahar hatta ve hatta karnibahar da diyorsunuz ona, yapmayın. Siz siz olun bugün karnıbahar kızartması yaptım diye seslenmeyin ev halkına, çekmeyin şimşekleri üzerinize.

Tarifimiz 4 kişiliktir. Hazırlama süresi 25 dakikadır. Pişirme süresi 20 dakikadır. 

Karnabahar Kızartması Tarifi

Malzemeler : 1 adet orta boy karnabahar,  5 su bardağı sıcak su, 1 tatlı kaşığı un,

Kızartma Harcı İçin : 2 adet yumurta,  1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 1/4 çay kaşığı tuz.

Kızartmak İçin : 4 yemek kaşığı zeytinyağı.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Pişirme Önerisi : Karnabaharları daha kısa sürede kızarması için kızgın ve derin yağda ya da fritözde de kızartabilirsiniz.Kızartma harcında kullanacağınız süt miktarını yarıya indirip, yerine maden suyu ekleyebilirsiniz.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Yapılışı : Sert yapıda olan kök kısmını kestiğiniz ve yeşil yapraklarını temizlediğiniz orta boy karnabaharı, çiçeklerine ayırın. Karnabaharın kendine has kokusunu alması ve sindirimi rahatlatması adına tencereye aktardığınız unlu sıcak suda karnabaharları 6-8 dakika kadar haşlayın. 

Karnabahar Kızartması Tarifi

Haşlanan karnabaharları suyunu süzdürdükten sonra bir kevgir yardımıyla servis tabağına çıkartın. Kızartma harcı için; ayrı bir kaba aldığınız yumurtalar, süt, un ve tuzu bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. 

Karnabahar Kızartması Tarifi

Zeytin yağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın. Kızartma harcına tamamen batırdığınız haşlanmış karnabaharları, kızgın yağda altın sarısı renk alana kadar kızartın. Fazla yağını bırakması için kağıt havlu üzerinde beklettiğiniz kızarmış karnabaharları, ılık olarak arzuya göre yoğurt sosuyla birlikte servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Servis Önerisi : İncecik kıyılmış dere otlu ve sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz.

Faydaları : C ve K vitamini açısından zengin olan karnabahar, float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin içerir. Bunların yanında sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum , bakır gibi mineraller de içermektedir.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Çinko, yaraların iyileşmesi ve yeni hücre yapımında yardımcı olur. Magnezyum, kemiklerin normal çalışması için gerekli olan hormonları üretir paratiroid bezine yardımcı olur. Fosfor, kemikleri güçlendirmek için yardımcı olur. Selenyum, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için yardımcı olur.

Karnabahar Kızartması Tarifi

Herkese Afiyet Olsun :)

Yorum Yaz