Safranlı Pilav Tarifi

Pilav Tarifleri

Safranlı pilav tarifi sizlerle...

Safranlı Pilav Tarifi

Türk mutfağının temel direği, olmazsa olmazı, pilavı; kuru fasulyenin, nohutun, patlıcan yemeklerinin, et yemeklerinin ve aklımıza gelebilecek her türlü sulu yemeğin yanında yemeği bırakamadığımız pilav şimdi safralı pilav tarifi ile sizlerle...

Safranlı Pilav Tarifi

Tarifimiz 4 kişiliktir. Hazırlama süresi 20 dakikadır. Pişirme süresi 25 dakikadır.

Safranlı Pilav Tarifi

Malzemeler:2 su bardağı pirinç,1/2 çay kaşığı safran,1 tatlı kaşığı tuz,2,5 su bardağı sıcak su veya sıcak et  suyu,1 adet küp şeker,1 yemek kaşığı tereyağı,2 yemek kaşığı  ayçiçek yağı

Safranlı Pilav Tarifi

Tavsiyeler:Safranı veya aspiri sıcak suda çözmek renginin daha fazla açığa çıkmasını sağlayacaktır. Pilav yaparken bir damla limon suyu ilave etmek pirinç tanelerini parlatır.Üzerine maydanoz yaprakları ekleyerek servis tabağınızı renklendirebilirsiniz.

Safranlı Pilav Tarifi

Pirinçleri nişastası gidene kadar iyice yıkayın. Daha sonra derin bir kaseye koyun. Üzerine ılık su ekleyerek 15-20 dk bekletin ve sonra süzgeçte süzün. Geniş ve yayvan bir tencereye tereyağı ve sıvı yağ koyun. Pirinci ve tuzu ekleyin. Pirinçlerin kırılmaması için çok yavaş ve dikkatlice karıştırın.

Safranlı Pilav Tarifi

Pirinçler  hafif şeffaflaşıncaya kadar  5-7 dk kavurun. Pirinçler kavrulduktan sonra üzerine sıcak su (et  suyu) dökün. Safranı ve tozşekeri üzerine serpin ve  tencerenin ağzını  kapatın. Pirinçler suyunu çekene kadar  kısık ateşte ağır ağır pişirin.Piştikten sonra en az 15-20  dk ağzı açılmadan demlenmeye bırakın.

Safranlı Pilav Tarifi

Safran hakkında bilgiler:Safran bitkisi süzengiller familyasından olan ve yurdumuzda yetiştirilen 15 santim boyunda çok yıllık bir bitkidir. Etli ve yuvarlak olmaktadır. Üst kısmı esmer renkli sarı renkli pullar ile kaplı bir bitki olmaktadır. En alt kısmında kök olarak soğanı bulunur. Yeşil renkli yaprakları uzun olan bir bitkidir. Mor renkte çiçek açar. Sonbahar aylarında yapraklardan önce çiçek açar.

Safranlı Pilav Tarifi

Boya ham maddesi, baharat ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çok güçlü bir kokusu bulunur. Yiyeceklerde kullanıldığı vakit safranın rengi yiyeceklere parlak sarılık verir. Likör ve şekerlemelerde bolca Safran bulunur. Pilavlar da sütlü olarak yapılmış olan pirinçli tatlılar da ve balık ürünlerinde oldukça fazla kullanılır.

Safranlı Pilav Tarifi

Safranın sağlığa inanılmaz katkısının altında yatan en önemli neden içerdiği zengin vitamin, mineraller yanında etkili bileşenlerdir.Protein açısından zengin olan safran, bol miktarda lif içerir.Safran ayrıca, mükemmel miktarda manganez içerir.

Safranlı Pilav Tarifi

6 hafta boyunca tıbbi amaçlı olarak safranın ağızdan alınmasının sağlık açısından bir risk taşımadığı düşünülüyor. Safranın bazı olası yan etkileri; ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, iştah da değişiklik. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Safranlı Pilav Tarifi

Safran yemeklerde sıklıkla kullanılan bir çeşit baharat olarak tanımlanabilir. Ancak bunun yanında bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Özellikle kokusu ve yemeklere verdiği tatla ün yapan safran, son zamanlarda bitki çayı olarak da tüketilmeye başlanmıştır.

Safranlı Pilav Tarifi

Afiyet olsun...

Yorum Yaz