Garnitürlü Pilav Tarifi

Pilav Tarifleri

Sebzelerin Muhteşem Buluşması Garnitürlü Pilav

Garnitürlü Pilav Tarifi

Pilavlar, sulu yemeklerle buluştuğunda yemek dünyasının en nefis birlikteliğin altına imzasını atıyor. Tek başına dahi afiyetle yeniyor. İçine giren ek malzemelerle lezzetine lezzet katılıyor. Birkaç temel malzemeye sahip olsa da yapımı maharet istiyor. Büyüklerimizin "Pilavı iyi yapan, tüm yemekleri iyi yapar" sözüne dahi konu olmuş.

Garnitürlü Pilav Tarifi

Birkaç püf noktası var aslında. Tane tane dökülen pilavlar yapmak için iyice kavrulmalı, demlenmesi için ona vakit tanınmalı. Tuzu, yağı, karabiberi tam kıvamında olmalı. Bu bilgiler cebimizde, malzemelerde tezgaha çıksın öyleyse. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Garnitürlü Pilav Tarifimiz 6 kişiliktir. Hazırlama süresi tahmini olarak 5- 10 dakikadır. Pişirme Süresi ise 15 dakikadır. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Malzemeler : 1 su bardağı baldo pirinç, 1,5 su bardağı su,  4 yemek kaşığı sana margarin,  1  su bardağı garnitür,  1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber,  3-4 damla limon.

Garnitürlü Pilav Tarifi

Püf Noktası : Pirinç tanelerini, saydam bir renk alana kadar kavurmaya özen gösterin. Pilavınızı mutlaka ölçerek yapın. Su ve pirinç miktarını 1 bardak pirince, 1,5 bardak su olarak ayarlayın. Su miktarı pirincinizin cinsine göre değişkenlik gösterebilir. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Tuz miktarını damak zevkinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. İçerisine ilave edeceğiniz birkaç damla limon suyu daha beyaz bir renge sahip olmasını sağlayacaktır.

Pişirme Önerisi : Dilersiniz hazır garnitür yerine evde bezelye, mısır ve havuç haşlayarak da pilavınıza edebilir, tarifi o şekilde deneyebilirsiniz.

Garnitürlü Pilav Tarifi

Yapılışı :  Pirinçlerin içerisinde varsa yabancı maddeleri ayıklayarak işe koyulun. Ardından bir tel süzgecin üzerine aktarın ve berrak bir su çıkana kadar çok fazla karıştırmadan durulayın. Fazla suyunu süzdürün. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Bu sırada garnitürlerinizi de kavanozdan çıkarıp fazla suyundan arındırın. Margarini pilav tenceresinin içerisine alın, eridikten sonra üzerine yıkanmış, süzülmüş pirinçleri ilave ederek saydamlaşana kadar kavurun.


Garnitürlü Pilav Tarifi

Üzerine su, tuz, limon suyu ilave edip karıştırın. Kapağını kapatın. Suyunu çekmeye yakın garnitürü ilave edip kapağını kapatın. Birkaç dakika garnitürlerle birlikte suyunu tamamen çekene kadar pişirin. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Ocaktan alıp 15-20 dakika oda sıcaklığında kapağı kapalı bir biçimde dinlendirin. Ardından demlenen pilavınızın kapağını alıp karabiber ilave ederek karıştırın ve servis edin.

Önemli Notlar : Pirinç ıslatmadan da pilav yapabilirsiniz, evet bu da bir seçenek. 1-2 saat öncesinden ılık suda ıslatmaya bırakırabilirsiniz. 

Garnitürlü Pilav Tarifi

Ancak bir önemli nokta daha var ki pirinci isterseniz ıslatın isterseniz ıslatmayın, duru su çıkana kadar pişirme işlemi öncesinde yıkamalı ve süzdürmelisiniz. Sağlıkla ilgili bir probleminiz yoksa tereyağ kullanmayı tercih edin. K

Garnitürlü Pilav Tarifi

apağı açıp tabağa koyduğunuzda mis gibi kokan bir pilav için ilk tercihiniz tereyağ olsun. Ama minicik bir zeytinyağı da eklerseniz tereyağının düşük yanma derecesini ayarlamış olursunuz.

Herkese afiyet olsun :)

Yorum Yaz