Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Meze Tarifleri

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi. Mücver kabağın en sevilen halidir. Kabak sevmeyen bir insan bile mücver sever. Bir de kabakla bağdaştırılan dereotu var ki kabağın kaderini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Dereotu severler olduğu kadar, "bunun içinde dereotunun ne işi var" topluluğu da vardır. İtiraf etmek gerekirse onlardan birisi de benim

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Hellimli kabak köfteleri tarifi hem çok lezzetli, hem de mücverin içerdiği tatlardan çok daha yoğun kokular ve tatlar içeriyor. Dereotunun boşluğunu,  kişniş ve nane ile fazlasıyla örtüyor ve hellimle birlikte mükemmel bir asidite yakalıyor. Mücver severler mutlaka denemeli, mücveri dereotsuz sevenler kaçırmamalı.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Peynirli Kabak Köftesi Tarifimiz 5 kişiliktir. Hazırlama ve pişirme süresi 30 dakikadır.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Malzemeler : 2 adet küçük boy havuç, 2 adet büyük boy kabak, 300 gram hellim peyniri, 4 dal taze soğan, 2 yemek kaşığı taze kişniş, 2 yemek kaşığı taze nane, 2 adet çırpılmış yumurta, 4 yemek kaşığı ekmek kırıntısı, 1 tatlı kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)1/2 tatlı kaşığı pul biber

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Püf Noktası : Kabak ve havuçların suyunu salmış olması, köftelerin şeklinin düzgün olması açısından önemli. Eğer taze kişniş bulamazsanız, 1 tatlı kaşığı toz kişniş kullanabilirsiniz. O da yoksa maydanoz tercih edebilirsiniz.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Pişirme Önerisi : Yağa çok kalın parçalar atar ve ısıyı fazla yüksek tutarsanız, dışı pişer ama içi çiğ kalır. Azar azar küçük parçalar pişirirseniz yağ çektirmeden iyi bir kızartma yapmış olursunuz..

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Yapılışı : Havuçları rendenin en ince tarafıyla, kabağı normal tarafıyla renledeyin. Üzerlerine bir miktar tuz gezdirip, sularını salması için kenara alın.Hellimi de rendeleyin. Taze soğan, kişniş ve naneyi ince ince kıyın.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Kabak ve havucun biriken suyunu süzüp, malzemenin kendisini de iyice sıkıp, rendelenmiş hellime ekleyin.Yeşillikleri, ekmek kırıntısını, yumurtayı ve baharatları da hellimli harç ile karıştırıp, 20-25 dakika buzdolabında bekletin. Kızartmalık yağı kızdırın. Yeterli sıcaklığa ulaştığında arzu ettiğiniz şekilde parçalar alıp, koyu altın rengi olana dek kızartın.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Dip Not : Kabağın içerdiği vitamin, mineral ve besinlerin sağlık açısından birçok faydası vardır. Kabak kilo vermek isteyenler için tercih edilen besinlerin başında gelir çünkü zayıflamayı kolaylaştırır. Kalp sağlığına faydalı olan kabak, kanseri önleyici özelliği vardır. Kabak göz sağlığını korurken sindirim sistemine iyi gelir özellikle prostat kanserinin engellenmesine yardımcı olabilir. 

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Kalp Sağlığını Korur: Az miktarda yağ içeren kabak, neredeyse kolesterol içermediğinden dolayı kalp sağlığı için faydalıdır. Bunun yanında kalp krizi, felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini düşüren magnezyum içerir. Potasyum, magnezyum ve C vitamini içermesi yüksek kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmasına yardımcı olur.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Kemik Sağlığını Kabak Korur: Kabak, omurganın mineral yoğunluğunu arttırarak kemik sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Kabağın içerdiği magnezyum aynı zamanda eklem sorunlarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kabakta bulunan demir, çinko, fosfor gibi mineraller bir kemik hastalığı olan osteoporoza karşı koruma sağlar.

Peynirli Kabak Köftesi Tarifi

Prostata Faydalıdır: Kabak, iyi huylu prostat hipertrofisi ya da BPH olarak adlandırılan bir durum olan semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir. Bu hastalık idrar ve cinsel fonksiyonların sağlıklı şekilde devam etmesini engeller.

Yorum Yaz