Arnavut Ciğeri Tarifi

Meze Tarifleri

Arnavut ciğeri tarifi sizlerle...

Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut ciğeri faydaları saymakla bitmez vücudumuz için gerekli günlük vitamin ve demir bakır gibi mineralleri depolar bu mineraller elbette ki vücudumuzdaki pis toksinlerin atılmasında büyük rol oynar.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Tarifimiz 4 kişiliktir. Hazırlama süresi 20 dakikadır. Pişirme süresi 10 dakikadır.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Malzemeler:600 gram kuzu ciğeri,1 çay bardağı un,1 çay kaşığı tuz,1/2 çay kaşığı karabiber,Servisi için :1 adet büyük boy kırmızı soğan,1/4 demet maydanoz ,1 tatlı kaşığı sumak,1 çay kaşığı kimyon

Arnavut Ciğeri Tarifi

Tavsiyeler :Yumuşacık Arnavut ciğeri yemek için; kuşbaşı büyüklüğünde doğradığınız ciğerleri yıkamayın. Derin bir süzgeçte bekletip, kanı süzüldükten sonra unladığınız ciğerleri kızgın yağda birkaç seferde kızartın. Fazla yağını süzdürdüğünüz ve parti parti kızarttığınız ciğerleri, servis işlemi öncesinde kapağı kapalı bir kapta muhafaza edin.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Kuzu ciğeri kızartması dana ciğerine oranla daha yumuşak olur.Karabiber ve tuz karışımıyla unladığınız kuzu ciğerlerine arzuya göre toz kırmızı biber de ekleyebilirsiniz.Kızartma yağında zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Yapılışı :Üzerinde bulunan zarı ayıkladığınız kuzu ciğerini, kuşbaşı büyüklüğünde kesin. Derin bir süzgece aldığınız doğranmış kuzu ciğerlerini kanının süzülmesi için bekletin. Kızartmanın fazla yağ içmemesi için yağın ısınmış olması oldukça önemli. Derin bir tencereye aktardığınız ayçiçek yağını, orta ateşte kızdırın. Tuz ve karabiberle çeşnilendirdiğiniz kuzu ciğerleri, geniş bir tabağa aldığınız unla harmanlayın. 

Arnavut Ciğeri Tarifi

Fazla ununu silkelediğiniz ciğerleri, kızgın ve derin yağda renk alana kadar kızartın. Aynı işlemi tekrarlayarak birkaç partide kızarttığınız ciğerleri kapağı kapalı bir kapta dinlendirin. Maydanozu incecik kesin. Kırmızı soğanı ince ince piyazlık doğrayın. Arzuya göre tuzla ovduktan sonra duruladığınız soğanları sumak ve kıyılmış maydanozla harmanlayın. Servis tabağına aldığınız Arnavut ciğerini kimyon ilavesi ve sumaklı soğan salatası eşliğinde servis edin.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Servis önerisi:Küp şeklinde doğradıktan sonra kızarttığınız patatesleri, kızarmış ciğer parçalarıyla harmanladıktan sonra servis edebilir ya da ciğerin yanında ayrıca kızarmış patates servis edebilirsiniz.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Osmanlı döneminde hayvanların iç organları yenilmediğinden o zamanın kasapları iç organları çöpe atarlarmış. Arnavut işçiler hem iyi beslenebilmek hem ucuz bir şeyler alabilmek için kasaplardan ciğerleri çok ucuza alırlar, bu ciğerleri kaldıkları evlerde pişirip yerlermiş.İsmini burdan almaktadır.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Afiyet olsun...

Yorum Yaz