Glutensiz Ekmek Tarifi

Hamur İşi Tarifleri

Önce Sağlık Diyorsanız Glutensiz Ekmek Tarifi

Glutensiz Ekmek Tarifi

Buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan iki farklı proteinin suyla birleşmesinden oluşan, hamur işlerine esnek yapı ve kıvamını kazandıran bir protein gluten. Kıvam vermesi ve tutucu özelliği nedeniyle bazı hazır sos ve küp şekerlerden tutun da diş macunu gibi kozmetik ürünlere kadar sızmış durumda gluten.

Glutensiz Ekmek Tarifi

Çölyak hastası ya da gluten intoleransına sahip kişilerin ondan uzakta alternatif bir hayat sürmesi gerekiyor. Glutensiz unların yanı sıra mısır, pirinç, soya unu gibi un karışımları glutensiz ekmek tariflerine hayat verirken yediğiniz her şeye oldukça dikkat etmeniz, ince eleyip sık dokumanız bu nedenle mümkünse evde hazırlamanız gerekiyor. Günümüzde bağırsak sağlığı açısından daha yararlı olduğu söyleniyor.

Glutensiz Ekmek Tarifi

Ekmeğimiz 5 kişiliktir. Hazırlama Süresi  20 dakikadır, Pişirme Süresi 45 dakikadır. 

Glutensiz Ekmek Tarifi

Malzemeler :  1 adet yumurta,  1/2 su bardağı laktozsuz süt,  4 yemek kaşığı zeytinyağı,  1,5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 4 su bardağı glutensiz un, 1,5 tatlı kaşığı toz şeker, 1/2 tatlı kaşığı tuz.

Glutensiz Ekmek Tarifi

Püf Noktası : Kuru mayayı açtığınız suyun sıcak değil ılık olmasına, ekmek yapımında kullandığınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.Glutensiz unu ince dokulu mısır unuyla karıştırarak da kullanabilirsiniz. Un karışımına arzu ettiğiniz yağlı tohumları ekleyebilirsiniz.Mayalandırma sürelerine uymaya özen gösterin.Kullandığınız malzemelerin oranına göre eklediğiniz glutensiz un miktarını azaltıp artırabilirsiniz.

Glutensiz Ekmek Tarifi

Yapılışı : Glutensiz ekmek hamuru için; ılık su ve kuru mayayı karıştırıp mayanın aktive olması için oda sıcaklığında bekletin. Derin bir karıştırma kabına oda sıcaklığında beklettiğiniz yumurtayı alın. Toz şeker, tuz, laktozsuz süt ve zeytinyağıyla karıştırın. 

Glutensiz Ekmek Tarifi

Elediğiniz glutensiz unu ekleyin. Yavaş yavaş köpürmeye başlayan maya karışımını ekleyip elinizle ya da bir çırpıcı yardımıyla karıştırmaya başlayın. Mayanın aktive olması için hamuru iyice yoğurun. Hazırladığınız hamuru; zeytinyağıyla yağladığınız, ısıya dayanıklı, dikdörtgen bir kalıba alın. Üzerini hafif nemli ve pamuklu bir bezle örtün. Oda sıcaklığında ya da güneş gören bir yerde 20 dakika kadar bekletin. 

Glutensiz Ekmek Tarifi

Fırını yüksek ısıda, önceden ısıtmaya başlayın. Bu sürenin sonunda mayalanıp kabaran hamurun üzerine keskin bir bıçak yardımıyla bir çizik atın. Arzuya göre üzerine yağlı tohumlar serpiştirin. Fırın içindeki nem dengesini sağlaması adına ısıya dayanıklı bir kaba su doldurup fırının taban kısmına yerleştirin. Mayalanan glutensiz ekmeği, önceden ısıtılmış 200 derece fırında 45 dakika kadar pişirin. 

Glutensiz Ekmek Tarifi

Üzeri kızarıp kabuk bağlayan ekmeği fırından çıkartın. Hafif terlemesi için üzerine pamuklu bir bez kapatıp dinlendirin. Soğuduktan sonra kalıbından çıkartıp dilimlediğiniz ekmeği poşette saklayın. Arzuya göre buzdolabında muhafaza edip ısıttıktan sonra dilim dilim tüketin.

Glutensiz Ekmek Tarifi

Deneyeceklere afiyet olsun.

Yorum Yaz