Yahni Tarifi

Et Tarifleri

Yahni Tarifi

Yahni Tarifi

Arpacık soğanların tadına tat kattığı sevilen tencere yemeklerinin başında gelen yahniyi, kırmızı etle hazırlıyoruz. Soğan yanı sıra sarımsağın da aromasının sindiği ağır ateşte pişen etin tadına doyum olmuyor. Baharatlı ve salçalı suyuna ekmek banmak şart olsun mu?

Yahni Tarifi

Yahni tarifimiz 5 kişilik olup, hazırlama süresi 30 dakika ve pişirme süresi ise 1.5 saattir.

Yahni Tarifi

Yahni tarifimiz için kullanılacak malzemeler: 800 gram yağsız kuşbaşı et, 400 gram arpacık soğan, 10 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiberi, 1 adet defne yaprağı.

Yahni Tarifi

Yahni tarifimizin püf noktası: Arpacık soğanları önceden ılık suda bekletip kabuklarını kolaylıkla soyabilirsiniz. Soğan ve sarımsakların dağılmaması için pişirme işlemini kısık ateşte ve çok fazla karıştırmadan sürdürün.

Yahni Tarifi

Yahni tarifimizin pişirme önerisi: Sarımsak ve defne yaprağı (arzuya göre biberiye) yahniye ayrı bir aroma katacaktır. Arzuya göre patates ve havuç gibi kök sebzeleri yahniye katabilirsiniz. Yahniyi, tüm malzemeleri çiğden katıp düdüklü tencerede daha kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Yahni Tarifi

Yahni nasıl yapılır? Yağsız kuşbaşı etleri bol suda yıkayıp üzerlerini kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Zeytinyağını derin bir tencerede kızdırın. Kuşbaşı etleri alıp yüksek ateşte kendi suyunu çekene kadar pişirin.


Yahni Tarifi

Etlerin üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip kapağını açık bıraktığınız tencerede orta ateşte pişirme işlemini sürdürün. Arpacık soğan ve sarımsakların kabuklarını ayıklayıp bütün halde bırakın.


Yahni Tarifi

Yumuşayan etlere domates salçası, arpacık soğan, sarımsak, sirke, tuz, karabiber ve defne yaprağını katıp karıştırın.


Yahni Tarifi

Üzerini bir parmak kalınlığında geçecek kadar sıcak su ekleyip kısık ateşte pişirme işlemine devam edin. Kıvam ve lezzet vermesi için arada tereyağı ekleyin.


Yahni Tarifi

Soğan ve sarımsaklar yumuşadığında salçalı sosuyla birlikte sıcak olarak servis edin.

Yahni Tarifi

Servis önerisi: Pirinç pilavıyla servis ederek yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Yahni Tarifi

Afiyet olsun.

Yorum Yaz