Yoğurt Çorbası Tarifi

Çorba Tarifleri

Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt Çorbası Tarifi. Mevsim farketmeden afiyetle içilecek bir çorba varsa o da tartışmasız pirinçli yoğurt çorbasıdır. Bu çorba o her daim tüketilecek kadar güzel lezzetini yoğurda borçlu. Ama birçoğumuz bu çorbayı hazırlarken yoğurdun kıvamına bağlı sorunlar yaşıyoruz. 

Yoğurt Çorbası Tarifi

Aşamalarda yaptığımız birkaç hata nedeniyle de kimi zaman kesilmeler yaşadığımız da oluyor. Bu sorunların hepsini hep beraber çözeceğiz. Siz bize kulak verin.  Önce süzme yoğurt ve normal yoğurttan elde edilen bir karışım hazırlıyoruz.

Yoğurt Çorbası Tarifi

 Ocakta yumuşayarak pişen pirinçlerin nişastasından ve biraz da undan yardım alacağımız için içerisine yumurta koymayacağız bu kez. Gerisi püf noktalarında ve tarifimizin içerisinde saklı. Buyursunlar.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Yoğurt Çorbası Tarifimiz 4 kişilik olup hazırlama ve pişirme süresi 25 dakikadır. 

Yoğurt Çorbası Tarifi

Malzemeler : 4 yemek kaşığı pirinç, 1 yemek kaşığı un, 1 su bardağı süzme yoğurt, 1/2 su bardağı yoğurt, 3,5 su bardağı su, 1 çay kaşığı tuz. Üzeri İçin : 2 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı kuru nane. 

Yoğurt Çorbası Tarifi

Püf Noktası : Çorbayı hazırlarken yoğurtlu karışıma pirinçlerin suyundan ilave etmek ve ardından bu karışımı ocakta pişmekte olan pirinçlerin üzerine azar azar etmek oldukça önemli. Aksi takdirde çorbanızın kıvamında kesilmeler yaşayabilirsiniz. Bu süreçler boyunca çorbanızı sürekli olarak karıştırmayı da ihmal etmeyin. Kıvamı çok yoğun gelirse su ilave edebilirsiniz.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Yapılışı : Orta boy bir tencerenin içerisine pirinçleri aktarın. Üzerine suyu ilave edin.
Kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Bir kabın içerisine süzme yoğurt, yoğurt ve unu aktarın. Güzelce çırpın ve içerisinde unun topaklanmamasına özen gösterin.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Ocağın üzerinde pişen pirinçlerin suyundan bir kepçe alıp güzelce yoğurtlu karışıma yedirin. Ardından bu işlemi birkaç kepçe daha ilave ederek gerçekleştirin. Ocakta pişmekte olan pirinçlerin üzerine yoğurtlu karışımı çok dikkatli bir şekilde, incecik bir ip halinde dökerek bir yandandan da karıştırın.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Bu şekilde tüm yoğurdu ilave ettikten sonra kaynayana kadar güzelce karıştırın. Bu aşamada kıvamı size çok yoğun gelirse bir miktar su ilave edebilirsiniz. Kaynadıktan sonra içerisine tuzunu ilave edin. Ayrı bir tavanın içerisinde tereyağını eritin ve üzerine kuru naneyi ekleyerek hafifçe yakın. Elde ettiğiniz bu sosu çorbanın üzerine gezdirin. Ardından sıcak sıcak servis edin.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Dip Not : yoğurtlu çorbaların terbiyesinde ve genel olarak çorba terbiyelerinde un, yumurta, limon ve yoğurt kullanılır. Öncelikle bu malzemelerinin her birinin çok taze, yoğurtların ekşimemiş olduklarından mutlaka emin olun. 

Yoğurt Çorbası Tarifi

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Özellikle unu eleyerek kullanın ki içerisinde topaklanma olmasın. Dilerseniz çırpma teli dilerseniz de mikser yardımıyla tüm malzemeleri güzelce çırpın.

Yoğurt Çorbası Tarifi

Tüm malzemeleri güzelce çırpıktan ve pürüzsüz bir kıvam aldıklarından emin olduktan sonra mutlaka oda sıcaklığında bir süre bekletin. Çorbanızın terbiyesi soğuk, çorbanız da çok sıcak olursa her ne kadar dikkat ederseniz edin, çorbanız dilediğiniz gibi olmayacaktır ve kesilmeler meydana gelecektir. Dinlendirdikten sonra çorbanın suyundan terbiyenin içerisine birkaç kepçe yedirin ve güzelce çırpın. Bu şekilde çorba ve terbiyeyi birbirlerine alıştırmış olacaksınız.

Yorum Yaz