Bamya Çorbası Tarifi

Çorba Tarifleri

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya Çorbası Tarifi

Mevlana şehri Konya’nın en sevilen yemeklerinden biri olan etli bamya çorbası, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. İpe dizilerek kurutulmuş çiçek bamyalar ve küçük kuşbaşı doğranmış dana eti, limon suyuyla birlikte çorbaya asıl lezzetini verir. Akşama bir kuru bamya çorbası içer miyiz?

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya çorbası tarifimiz 5 kişilik olup, hazırlama süresi 40 dakika ve pişirme süresi ise 1 saattir.

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya çorbası tarifimiz için kullanılacak malzemeler: 1 adet büyük boy kuru soğan, 6 yemek kaşığı ay çiçek yağı, 2 tatlı kaşığı domates salçası, 300 gram dana eti, 150 gram kurutulmuş çiçek bamya, 1,5 litre su (et suyunu hazırlamak ve çorbanın yapımında kul, 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı tuz.

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya çorbası tarifimizin püf noktası: Kurutulmuş çiçek bamya kullanmanız çorbanın lezzetini arttıracaktır ancak arzuya göre küçük boy ve ayıklanmış dondurulmuş ya da taze bamya da kullanabilirsiniz.Düdüklü tencerede pişirme işlemi, etlerin haşlanma ve çorbanın yapım süresini kısaltacaktır.

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya çorbası nasıl yapılır? Dana etini küçük kuşbaşı büyüklüğünde doğrayın. İpe dizili olarak kurutulmuş çiçek bamyaları temiz bir bez içinde ovalayarak kıllarının dökülmesini sağlayın. Kuru soğanı küçük parçalar halinde yemeklik doğrayın.


Bamya Çorbası Tarifi

Ay çiçek yağının yarısını derin bir tencerede kızdırın. Küçük parçalar halinde kuşbaşı doğradığınız dana etini tencereye alın ve hafif bir renk alana kadar kavurun. Kavrulmakta olan etlere çorbanın yapımında kullanacağınız suyu katın. 

Bamya Çorbası Tarifi

Dana etlerini yumuşayana kadar pişirin. Et suyunun berrak olması için yüzeye çıkan et köpüklerini bir kevgir yardımıyla alın. Kurutulmuş bamyaları ayrı bir tencerede üzerini geçecek kadar su ve limon suyu ilavesiyle kısa bir süre haşlayın. Suyunu süzdüğünüz bamyaların iplerini çıkartın.


Bamya Çorbası Tarifi

Haşlanan etleri bir kevgir yardımıyla çıkartarak temiz bir tabağa alın. Et suyunu bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra bir kenarda bekletin. Büyük boy bir tencerede kalan ay çiçek yağını kızdırın. 

Bamya Çorbası Tarifi

Küçük parçalar halinde doğradığınız kuru soğanı, hafif bir renk alana kadar kavurun. Domates salçasını katıp kavurma işlemini 2-3 dakika kadar sürdürün. Haşlanmış kuşbaşı dana etlerini ilave edin ve soğanlarla birlikte kavurun.


Bamya Çorbası Tarifi

Yaklaşık bir litre kalan süzdüğünüz et suyunu tencereye aktarın. Kaynamaya başlayan et suyuna kısa bir süre haşladığınız çiçek bamyaları katın.


Bamya Çorbası Tarifi

Tuz ve taze sıkılmış limon suyunu kattığınız etli bamya çorbasını kısık ateşte 20-25 dakika daha pişirdikten sonra sıcağı sıcağına sevdiklerinizle paylaşın.

Bamya Çorbası Tarifi

Afiyet olsun.

Yorum Yaz