Makarna Böreği Tarifi

Börek Tarifleri

Makarna Böreği Tarifi

Makarna Böreği Tarifi

Fırın makarnanın kardeşi diyebiliriz onun için. Makarna böreği tarifinde yer alan fırın makarna kısa sürede haşlanır. Ayrı bir yerde yumurta, süt, yoğurt ve zeytinyağından oluşan bir sos hazırlanır. Peynir ve arzu edilen baharatlar da katılır içine.

Makarna Böreği Tarifi

Haşlanmış makarna ile harmanlanır sos. Hazır ya da baklavalık yufkaların serili olduğu fırın tepsisine döşenir. Üst ve alt katı kızarıp gevrek bir hal alana kadar önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Dilim dilim servis edilir.

Makarna Böreği Tarifi

Beyaz peynirli fırında makarna sevenlerin, börek tutkunlarının hayır diyemeyeceği karbonhidrata doyuran bir yiyecek. İçi dolu dolu, yumuşacık pratik bir börek tarifi makarnalı börek.

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği tarifimiz 8 dilim şeklinde olup, hazırlama süresi 30 dakika ve pişirme süresi ise 45-50 dakika aralığındadır.

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği tarifimiz için kullanılacak malzemeler: 1 paket fırın makarna, 4 adet baklavalık yufka, 3 adet yumurta, 250 gram orta yağlı beyaz peynir, 1 su bardağı süt, 1/2 su bardağı yoğurt, 1/2 çay bardağı zeytinyağı, 1/4 çay kaşığı tuz, 1/4 çay kaşığı rendelenmiş muskat cevizi (arzuya göre).

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği tarifimizin fırın kalıbını yağlamak için: 2 yemek kaşığı tereyağı.

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği tarifimizin püf noktası: Böreği baklavalık yufka ile hazırladığınız takdirde taban ve üst kısımları daha çıtır, daha lezzetli olur.Yağlanmış ısıya dayanıklı fırın kabı ya da tepsiye serdiğiniz baklavalık yufkaların üst üste gelmesine ve tüm malzemeyi sarması için taban kısımda bulunan yufkaların kenar kısımlardan sarkmasına dikkat edin.Yufkaları parçalara bölerek de fırın tepsisine serebilirsiniz.

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği tarifimizin pişirme önerisi: Baklava yufkası yerine ince açılmış hazır yufka kullanarak da böreği hazırlayabilir, sos karışımına arzu ettiğiniz kuru ve taze baharatları ekleyebilirsiniz.

Makarna Böreği Tarifi

Makarna böreği nasıl yapılır? Derin bir tencerede kaynamakta olan kaynar suya attığınız fırın makarnayı fazla yumuşamayacak şekilde 6-8 dakika kadar haşlayın. Böreğin sosu için; yumurtaları derin bir karıştırma kabına alın. 

Makarna Böreği Tarifi

Süt, yoğurt, zeytinyağı, rendelenmiş muskat cevizi ve tuz ilavesiyle çırpın. Rendelenmiş ya da ufalanmış orta yağlı beyaz peynir katın. Arzuya göre kullanacağınız taze ve kuru baharatları bu aşamada ekleyin. Haşlama suyunu süzdüğünüz kıvam alan makarnaları sos kabına alıp yavaş hareketlerle karıştırın. Haşlanmış makarnanın sos karışımını çekmesini sağlayın.


Makarna Böreği Tarifi

Fırın kalıbını yağlamak için kullanacağınız tereyağını kısık ateşte eritin. Yuvarlak kalıbı tereyağıyla yağlayıp iki adet baklava yufkasını kenar kısımları dışarıya sarkacak şekilde açın. Makarnalı ve peynirli karışımı kalıba yayın. Kenarlardan sarkan yufka parçalarını içe doğru katlayın. Açıkta kalan kısımları diğer baklava yufkaları ile kapatıp üzerlerini yağlayın.


Makarna Böreği Tarifi

Hazırladığınız makarna böreğini önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 40-45 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra sıcağı sıcağına dilimleyerek sevdiklerinizle paylaşın. Afiyet olsun.

Yorum Yaz