Lahana Turşusu Tarifi

Atıştırmalıklar

Lahana Turşusu Tarifi

Lahana Turşusu Tarifi

Hemen hemen tüm sulu yemekler ve mısır ekmeği ile iyi bir ikili olan lahana turşusu bu kış da sofralarınızda yerini almalı. Biraz sabrettikten sonra ev yapımı lahana turşusunu kolaylıkla hazırlayabilir, sakınmadan tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Lahana Turşusu Tarifi

Lahana Turşusu Tarifimiz 1 büyük kavanoza göre hazırlanmıştır. Hazırlama süresi 30 dakika olup pişirme süresi bulunmamaktadır.

Lahana Turşusu Tarifi

Malzemeler : 2,5 kilogram lahana, 2 adet orta boy havuç, 2 adet orta boy kırmızı biber, 10 diş sarımsak, 4 adet acı biber, 1 adet defne yaprağı, 1 demet maydanoz, 2,5 su bardağı sirke, 2,5 su bardağı içme suyu, 5 yemek kaşığı kaya tuzu, 8 adet nohut.

Lahana Turşusu Tarifi

Püf Noktası : Turşunun suyuna acı biber lezzetinin geçmesini istemeyenler kullanmayabilirler. Arzuya göre turşuya dereotu ekleyebilirsiniz.Turşuyu oda ısısında ve güneş görmeyen bir yerde en az 10 gün kadar muhafaza ettikten sonra servis edin.Kısa sürede hazır olmasını istiyorsanız doğradığınız lahanayı kaynar suda 4-5 dakika kadar haşladıktan sonra turşuyu kurabilirsiniz.

Lahana Turşusu Tarifi

Yapılışı : Dış yapraklarını ayıkladığınız ve bol suda yıkadığınız sert ve sık yapraklı turşuluk lahananın orta kısmında bulunan kök kısmını keskin bir bıçak yardımıyla çıkartın.  En az dört eşit parçaya böldüğünüz lahanayı arzu ettiğiniz büyüklükte doğrayın. 

Lahana Turşusu Tarifi

Özellikle kök kısmına doğru giden sert yaprakları ne kadar çok küçültürseniz turşunun o kadar kısa sürede olacağını aklınızda bulundurun. Bol suda yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürün.Kabuğunu soyduğunuz havuçları iri halkalar halinde kesin. Ortadan ikiye kesip, çekirdeklerini çıkardığınız etli kırmızı biberleri iri iri doğrayın.

Lahana Turşusu Tarifi

Sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra ince ince doğrayın. Kaynar su ile duruladığınız ve temiz durumda olan cam turşu kavanozunun dibine nohutları yerleştirin. Derin bir karıştırma kabına aldığınız doğranmış lahanaları, kaya tuzu, sirke ve sarımsaklar ile yaklaşık 5 dakika kadar ovduktan sonra boşluk vermeyecek şekilde kavanoza yerleştirin.

Lahana Turşusu Tarifi

Aralarda doğranmış havuç, etli kırmızı biber ve maydanoz dallarına yer verin. Lezzet ve aroma vermesi için acı biber ve defne yaprağını turşu kavanozuna alın. Doğranmış lahana ve diğer malzemeler turşu kavanozunu dolduracak şekilde yerlerini aldılarsa karıştırma kabında kalan sirkeli karışımı, içme suyu ile çoğalttıktan sonra turşu kavanozuna aktarın.

Lahana Turşusu Tarifi

Kullandığınız kavanozun üst sınırına gelene kadar su eklemeyi sürdürün. Kapağını kapattığınız turşu kavanozunu oda ısısında, güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin. En az 10 gün süreyle aralarda kontrol ederek beklettikten sonra sevdiklerinizle paylaşın. Açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.

Lahana Turşusu Tarifi

İyi Bir Turşu Hazırlamanın Temel İlkeleri
Turşu hazırlamaya sıcakların geçtiği, havaların serinlediği günlerde başlayın. Turşu serin yerde olgunlaştığından, henüz sıcak olan erken güz aylarında hazırlanan turşular olgunlaşmadan bozulabilir. 

Lahana Turşusu Tarifi

Eğer evinizde kavanozlarınızı alacak ayrı bir buzdolabı veya eni-konu serin bir kiler varsa tabii her mevsim turşu kurabilirsiniz. Bence ortam sıcaklığı 20 dereceyi geçmemeli. Yoksa turşunuz çiçeklenebilir (turşunun üzerinde ince beyaz bir zar oluşur).

Lahana Turşusu Tarifi

Havalar serinlesin derken, çok da gecikmeyin ve ham domates, kornişon, acur, kelek benzeri zor bulunur sebzeler (Istanbul’u kastediyorum) için Ekim ayı ortasını geçirmeyin. Yoksa bu sebzeleri bulma şansınız pek kalmaz.

Yorum Yaz